Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Spalis
    2020     
 

Debesnos ir Taučiai papildys ir gatvių pavadinimų sąrašą

Spalio 8 d. Komisija gatvių ir kitų objektų pavadinimams parinkti nusprendė, kad Varnių seniūnijos Šauklių kaimo gatvei labiausiai tiktų Debesnų g. pavadinimas, o Sarakų II kaimo gatvei – Taučių g. pavadinimas. Ar šie pavadinimai tinkami, spalio 25 d. spręs Telšių rajono savivaldybės taryba.

Ilgiausiai, net kelis mėnesius, komisija negalėjo apsispręsti dėl Šauklių kaimo gatvės pavadinimo. Gatvės kryptis – nuo Debesnų pelkės į Kairių kaimą. Gauta daug pasiūlymų. Vyskupo M. Valančiaus bendruomenė pasiūlė Giltinupės, Geltonupės pavadinimus. Varnių regioninio parko direktorė Irena Zimblienė – Debesnų, Garnių ir Giltinupės (Giltinyčios). Varnių seniūnijos seniūnaičiai – Kairių. Galiausiai gautas ir pačių gyventojų pasiūlymas – Debesnų. Giltinupė ir dabar teka per Debesnų pelkę, tačiau nedaugeliui yra žinoma, nes tiesiog susilieja su pelke, todėl beveik pamirštas upėvardis gatvės pavadinimui labai tiktų. Bet šį kartą užkliuvo jo prasmė. Beveik visi Giltinupės vardą sieja tik su žodžiu giltinė, tos pačios nuomonės yra ir Lietuvių kalbos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Laimutis Bilkis. Jis remiasi A. Vanago „Lietuvių hidronimų žodynu“ (1981, p. 115). Paprastai, renkant gatvėms pavadinimus, vengiama tokių, kurie turi neigiamą prasmę. Tiesa, upelio pavadinimas gali būti kilęs ir iš senesnės žodžio gilti, gyla, gilo reikšmės: tvinti, eiti gilyn, ypač turint omenyje, kad upelis teka per pelkę ir neišvengiamai patvinsta. Kitu gatvės pavadinimu – Kairių – būtų galima išsaugoti kaimo, kuriame bėra viena sodyba, vardą. Tačiau pats pavadinimas nėra unikalus, tokiu pavadinimu kaimų yra daug visoje Lietuvoje. Iš gyventojų apklausos protokolo matyti, kad jiems buvo pasiūlyti tik Debesnų, Garnių, Kairių pavadinimai, nors seniūnija buvo informuota apie I. Zimblienės ir M. Valančiaus bendruomenės pasiūlymus. Gali būti, kad gyventojai ir nebežino, jog per jų kaimą ar kažkur netoliese kadaise tekėjusi Geltonupė, Lietuvių kalbos instituto kartotekoje, kaip informavo Laimutis Bilkis, šis pavadinimas užrašytas tik 2000 metais, iki tol institutui, kaupiančiam duomenis apie Lietuvos vietovardžius, apie jį nebuvo žinoma. Pavadinus gatvę Geltonupės vardu, būtų išsaugotas jau pamirštas upėvardis. Debesnų pavadinimas taip pat geras, nors pačiam vietovardžiui išnykimas negresia. Pavadinimas trumpas, skambus ir informatyvus. Kadangi seniūnija papildomai gyventojų nebeapklausė, komisija nutarė pritarti pirmam gyventojų pasirinktam variantui ir gatvei parinkti Debesnų g. pavadinimą, o Geltonupės vardą ateityje siūlyti kitai šių apylinkių gatvei. Žinoma, būtų gerai, jei kas nors galėtų bent apytiksliai nupasakoti to upelio tekėjimo vietą.

Dėl Sarakų II kaimo gatvės komisija ilgai nediskutavo, nors ir nepritarė gyventojų, kurie siūlė trumpą gatvelę miškingoje teritorijoje pavadinti Miško gatve, nuomonei. Nors gatvė ir yra miške, tik palei vieną sodybą, anksčiau priklausiusią Taučių kaimui, komisija vengia parinkti tokius bendrinius, neišsiskiriančius pavadinimus. Sodyba anksčiau priklausė Taučių kaimui, tad ir nutarta kaip šio fakto priminimą palikti tą patį pavadinimą – Taučių g.

Komisijos gatvių ir kitų objektų pavadinimams parinkti pirmininkė Birutė Žulkutė

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra