2022-12-19
Spausdinti

Gerosios patirties pasidalijimas įgyvendinant dalyvaujamąjį biudžetą – Panevėžio rajono savivaldybės geroji patirtis

first image

Telšių rajono savivaldybės vadovai, administracijos darbuotojai, seniūnijų seniūnai, kaimiškųjų bendruomenių atstovai, 2022 m. Dalyvaujamojo biudžeto Telšių rajono savivaldybėje projektų teikėjai dalyvavo mokymuose ir gerąja patirtimi dalijosi Panevėžio rajono savivaldybėje.

Išvykstamųjų mokymų metu visi dalyviai susipažino su Panevėžio rajono savivaldybėje taikomo bendruomenės įtraukimo į sprendimų priėmimą per Dalyvaujamąjį biudžetą proceso organizavimu ir rezultatais.

Aplankytos seniūnijos, kuriose seniūnai ir kaimo bendruomenių atstovai pasidalijo patirtimi ir įgyvendintų projektų rezultatais iš teiktų gyventojų iniciatyvų. Apžiūrėti įgyvendinti bendruomenių iniciatyvų projektai lankymas vyko Velžio k., Liūdynės k., Miežiškių mstl.

Turėjome galimybę išgirsti apie Panevėžio rajono savivaldybės verslo atstovų iniciatyvas, skirtas gyventojams ir rajono svečiams, susipažinti su Panevėžiu rajono savivaldybės administracijos skyrių veikla, jų rajone esamomis iniciatyvomis, įvairiais įgyvendintais ir vykdomais projektais.

Susitikimo metu su Panevėžiu rajono savivaldybės vadovais ir darbuotojais aptarti gyventojų iniciatyvų įgyvendinamo per Dalyvaujamąjį biudžetą iššūkiai ir galimybės. Telšių rajono savivaldybės atstovai pristatė mūsų rajono Dalyvaujamojo biudžeto 3 metų įgytą patirtį bei jau įgyvendintus projektus.

Panevėžiu rajono savivaldybėje pagrindiniai reikalavimai Dalyvaujamojo biudžeto paraiškai:

Pareiškėjas – savivaldybėje gyvinamąją vietą deklaravęs ne jaunesnis nei 18 metų gyventojas.

Projektų idėjų pasiūlymus gali teikti pareiškėjai, surinkę ir kartu su projekto idėjų pasiūlymu pateikę ne mažiau kaip 30 savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravusių ir ne jaunesnių nei 18 metų gyventojų parašų, palaikančių projekto idėją.

Projekto įgyvendinimo maksimali vertė negali viršyti 7000 Eur. (Telšių rajono savivaldybėje 2020 m. skirta suma projektui įgyvendinti 20000 Eur, 2021 m. dviem iniciatyvoms – po 20000 Eur, 2022 m. – 40000 Eur.)

Visuomenės balsavimas vyksta 1 mėnesį.

Nugalėtojai – daugiausia, bet ne mažiau kaip 100 balsų surinkusios projektų idėjos.

Už laimėjusių projektų įgyvendinimą atsakingos seniūnijos.

Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas panevėžiškiams pristatė Telšių rajono žymiausias vietas, Savivaldybėje vykdomus projektus, programas, naujausias įgyvendintas iniciatyvas, kartu su Panevėžiu rajono savivaldybės vadovais pasidalino gerąja patirtimi, kylančiais iššūkiais, diskutavo apie rajonuose esančius panašumus ir skirtumus.

Lankantis kitų rajonų, miestų savivaldybėse svarbu parsivežti ir gerąją patirtį bei naujoves iš turizmo srities. Šioje srityje tarp mūsų ir Panevėžiu rajono savivaldybių skirtumai išties dideli. Jeigu mūsų rajonas ir miestas garsėja savo kraštovaizdžiu, ežerų gausa, miškais, mažąja architektūra, vyskupijos centru ir menais, tai Panevėžio rajono savivaldybėje labiau paplitęs pramoninis turizmas.

Pasidžiaugėme, kad Panevėžyje išnaudojamos ir turizmui pritaikomos įvairios erdvės. Viena iš didžiausią įspūdį padariusių – tai pažintinė programa Panevėžio stiklo fabrike, kuriame gaminama produkcija – 10 proc. stiklainiai, 90 proc. stiklo buteliai, daugiausiai produkcijos išvežama į Lenkiją. Įmonėje dirba 260 darbuotojų (ceche dirba apie 100). Įmonė dirba ištisus metus (dieną, naktį), nes negali užgesinti stiklo krosnies, kurios kaitra yra iki 1600 laipsnių. Kas 15 metų krosnis turi būti keičiama.

Pažintinėje programoje technikos paveldo objekte – Siaurojo geležinkelio komplekse riedantis traukinukas rajono gyventojus ir miesto svečius nuveža į kalėdinę pasaką. Įvairių lempučių, edukacijų, puikių gidų ir įvairaus užimtumo pagalba tiek mažiems, tik dideliems sukuriama išties puiki programa, į kurią įdomu atvykti ir pamatyti viską savo akimis. Prieš kalėdinį laikotarpį tiek traukinukas, tiek erdvė, į kurią atvykstama traukiniu, buvo pasipuošusi Helovyno atributika ir vyko Helovyno edukacinės programos. Traukinukas rieda apie 15 minučių, o atvykus laukia puikus pasitikimas, supažindinimas su traukinio siauruko istorija bei įvairios edukacijos.

Lankantis seniūnijose ir apžiūrint bendruomenių įgyvendintus projektus įspūdį paliko Miežiškių miestelyje įgyvendintas bendruomenės projektas, kuris buvo finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis, – „Mažieji bendruomenių muziejai“. Muziejuje galima išvysti įvairiausių senoviškų Kalėdų eglutės žaisliukų, girliandų, atviruKŲ. Muziejaus kolekcijoje yra žvaigždės formos eglės viršūnės puošmena, pagaminta iš stiklinės medicininės kolbos. Ji sukurta tuo metu, kai stigo žaliavos žaisliukams. Ekspozicijoje – lietuviški, vokiški, ukrainietiški, rusiški eglutės žaisliukai. Muziejuje vykdomos trys Pasakiškų Kalėdų edukacinės programos: „Kalėdų senelis“, „Kalėdų atvirukai“, „Šiaudiniai eglutės žaisliukai“.

Galerija

attached image
attached image
attached image
attached image
attached image
attached image
attached image