Ką reikia žinoti gyventojams, prieš imantis genėjimo darbų?

Įsibėgėjant pavasariui daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Ekologai primena, kaip tai daryti tinkamai, kad nenukentėtų želdiniai ir nebūtų padaryta žala gamtai, kurią gali tekti ir atlyginti.
Ką reikia žinoti gyventojams, prieš imantis genėjimo darbų? Želdinių, augančių ne miško žemėje, priežiūros, apsaugos ir tvarkymo taisykles, rasite čia: https://telsiai.lt/gyventojams/aplinkos-apsauga , nustato Želdynų įstatymas. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį, kad pagal šį įstatymą ne tik kertant, bet ir intensyviai genint – tai yra pašalinant daugiau nei 30 proc. lajos – saugotinus medžius ar krūmus būtina gauti Savivaldybės leidimą.
Be to, šiuo metu galioja ir medžių genėjimo ribojimai: draudžiama medžius kirsti ir intensyviai genėti intensyviausiu laukinių paukščių veisimosi laikotarpiu, nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d., išskyrus atvejus, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui ir kt. Draudimas genėti netaikomas, jei genimos ne didesnės kaip 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakos.
Taip pat, svarbu žinoti, kad šis draudimas galioja tik vykdant viešųjų želdynų priežiūrą. Privatiems želdiniams šis draudimas negalioja, kitaip tariant, fiziniai asmenys, savo sklype turintys saugotinų želdinių, gavę savivaldybės išduotą leidimą, gali šalinti ar intensyviai genėti želdinius net ir šiuo laikotarpiu. Tačiau, norėtumėme paprašyti privačių sklypų gyventojus būti sąmoningais ir šiuo paukščių perėjimo laikotarpiu medžių genėjimo ir kirtimo darbų nevykdytų, nes paukščiai, rinkdamiesi perėjimo vietą, nežino, ar tai privatus želdynas, ar viešas.
Apie medžių genėjimą plačiau skaitykite čia: https://aad.lrv.lt/lt/naujienos/zeldiniu-genejimas-ir-salinimas-ka-svarbu-zinoti-gyventojams-atnaujinta/